Svenska Haplogruppdatabasen


Statistik

Svenska Haplogruppdatabasen (SHD) innehåller just nu 35030 personer i 3120 olika Y- och mtDNA-träd registrerade av 2753 användare.
    Statistik för flera databaser:
  1. Visa de äldsta kända anornas haplogrupper fördelade mellan regioner och län
  2. cirkeldiagram - karta - tabell


Senast inlagda personer i databasen

Listan visar de senast inlagda personerna i databasen. Personer födda för mindre än 100 år sedan visas inte.

dag
tid
förnamn
efternamn
födelseort (län)
födelseår
led
haplogrupp
mutation
2017-12-17
22:13
Anders
Bengtsson
Okänd. Vinterhylte (N)
1707
(6)
Y: I1
M253
2017-12-17
22:09
Anders
Bengtsson
Okänd. Vinterhylte (-)
1707
(6)
Y: I1
M253
2017-12-17
22:07
Sven
Andersson
Vinterhylte, Fagered (N)
1779
(5)
Y: I1
M253
2017-12-17
22:06
Lars
Svensson
Barkhult 1 Lilla, Källsjö (N)
1818
(4)
Y: I1
M253
2017-12-17
22:05
Sven Johan
Larsson
Barkhult 1 Lilla, Källsjö (N)
1848
(3)
Y: I1
M253
2017-12-17
22:04
Emil
Svensson
Grishult, Ullared (N)
1885
(2)
Y: I1
M253
2017-12-16
13:27
Beata
Jönsdotter
Pilegården, Sävare (R)
1743
(7)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Brita
Bengtsdotter
Björklycka, Sävare (R)
1703
(6)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Brita Kristina
Karlsdotter
Stora Aggetorp, Norra Kedum (R)
1814
(5)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Elisabet
Karlsdotter
Hålltorp under Fågelberg, Söne (R)
1856
(2)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Emma Fredrika
Karlsdotter
Nolbacka, Söne (R)
1869
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Hilda Regina
Karlsdotter
Hålltorp under Fågelberg, Söne (R)
1861
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Ingegerd
Björklycka, Sävare? (R)
167x?
(7)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Ingrid
Jönsdotter
Pilegården, Sävare (R)
1725
(7)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Johanna Karolina
Karlsdotter
Hålltorp under Fågelberg, Söne (R)
1851
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Katarina
Jönsdotter
Pilegården, Sävare (R)
1740
(7)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Kerstin
Andersdotter
Svensgården, Månslunda, Örslösa (R)
1790
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Maja
Karlsdotter
Rättaregården, Strö (R)
1812
(5)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Margareta
Jönsdotter
Pilegården, Sävare (R)
1746
(5)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Margareta
Karlsdotter
Backa, Glömstorp, Skalunda (R)
1819
(5)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Maria
Jönsdotter
Pilegården, Sävare (R)
1728
(7)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Mathilda Sofia
Karlsdotter
Hålltorp under Fågelberg, Söne (R)
1859
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Selma Eugenia
Karlsdotter
Nolbacka, Söne (R)
1876
(4)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Signe Cornelia
Fogelqvist
Madberg, Söne (R)
1890
(1)
Mt: H1s
2017-12-16
13:27
Stina
Karlsdotter
Backa, Glömstorp, Skalunda (R)
1827
(3)
Mt: H1s
2017-12-16
13:02
Bengt
Nilsson
Ranseröd, Norra Sandby (L)
1750
(6)
Y: G2a2b2a1a1c
M201>CTS3...
2017-12-16
13:02
Jöns
Nilsson-Randin
Vinslöv, Kristianstad län (L)
1852
(3)
Y: G2a2b2a1a1c
M201>CTS3...
2017-12-16
13:02
Nils
Bengtsson
Ranseröd, Norra Sandby, Kristianstads lä (L)
1781
(5)
Y: G2a2b2a1a1c
M201>CTS3...
2017-12-16
13:02
Nils Nilsson
Randin
Ranseröd, Norra Sandby, Kristianstads lä (L)
1810
(4)
Y: G2a2b2a1a1c
M201>CTS3...
2017-12-16
13:02
OSKAR Harry
Nilsson-Randin
Berlin, Germany (-)
1896
(2)
Y: G2a2b2a1a1c
M201>CTS3...
2017-12-16
10:03
Johan
Andersson
Stora Tuna (W)
1660
(7)
Y: I1a1
Z2336>Y38...
2017-12-16
10:01
Kuller Erik
Johansson
Stora Tuna (W)
1694
(6)
Y: I1a1
Z2336>Y38...
2017-12-16
09:59
Erik
Ersson
Stora Tuna (W)
1733
(5)
Y: I1a1
Z2336>Y38...
2017-12-15
16:51
Samuel Teodor
Lindberg
Stockholm (AB)
1823
(4)
Y: R1a1a
R-M198
2017-12-15
16:49
Johan Peter
Lindberg
Gryt (E)
1860
(3)
Y: R1a1a
R-M198
2017-12-15
16:46
Axel Leonard
Lindberg
Börröm (E)
1889
(2)
Y: R1a1a
R-M198
2017-12-15
12:43
Carolina
Andersdotter
Rök (E)
1816
(5)
Mt: U5b2a2a1
Extra mutati...
2017-12-15
12:41
Alma
Borg
Rök (E)
1886
(3)
Mt: U5b2a2a1
Extra mutati...
2017-12-15
12:41
Augusta
Larsdotter
Rök (E)
1845
(4)
Mt: U5b2a2a1
Extra mutati...
2017-12-15
12:38
Anna Maria
Friedleif
Väderstad (E)
1914
(2)
Mt: U5b2a2a1
Extra mutati...
2017-12-14
19:29
Petter
Johansson
Fallebo, Kristdala (H)
1761
(5)
Y: I1
M253
2017-12-14
19:28
Johan Petter
Thunberg
Ishult (H)
1795
(4)
Y: I1
M253
2017-12-14
19:26
Adolf Fredrik
Thunberg
Klöverdala (H)
1825
(3)
Y: I1
M253
2017-12-14
19:25
Daniel Viktor
Thunberg
Klöverdala (H)
1861
(2)
Y: I1
M253
2017-12-14
19:23
Svante
Thunberg
Vimmerby (H)
1916
(1)
Y: I1
M253
2017-12-14
17:23
Sofia Carolina
Larsdotter
Boteå (Y)
1853
(3)
Mt: K1a1b1b1
2017-12-14
17:22
Frideborg
Hellström
Ytterlännäs (Y)
1906
(1)
Mt: K1a1b1b1
2017-12-14
17:22
Olga Evelina
Lundin
Styrnäs (Y)
1879
(2)
Mt: K1a1b1b1
2017-12-11
17:02
Nils
Hansson
Stennäset, Åbyn, Burträsk (AC)
159x?
(11)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
17:01
Carl
Nilsson
Stennäset, Åbyn, Burträsk (AC)
161x?
(10)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
17:00
Erik
Karlsson
Stennäset, Åbyn, Burträsk (AC)
1650
(9)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:58
Östen
Eriksson
Stennäset, Åbyn, Burträsk (AC)
1677
(8)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:57
Jonas
Östensson
Stennäset, Åbyn, Burträsk (AC)
1717
(7)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:55
Anders
Jonsson
Lappvattnet, Burträsk (AC)
1746
(6)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:53
Jonas
Andersson
Lappvattnet, Burträsk (AC)
1771
(5)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:52
Anders
Jonsson
Lappvattnet, Burträsk (AC)
1801
(4)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:50
Lars
Andersson Viderlund
Lubboträsk 2, Burträsk (AC)
1843
(3)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:49
Olof* Albert
Viderlund
Rotsjön, Burträsk (AC)
1877
(2)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-11
16:48
Olaus
Viderlund
Rotsjön, Burträsk (AC)
1913
(1)
Y: G2a2b2a1a1b1a1a2a1
G2a-S2808>...
2017-12-10
18:20
Anna
Olsdotter
Gudmundrå (Y)
1761
(6)
Mt: H2a1a
2017-12-10
18:20
Brita
Ersdotter
Gudmundrå (Y)
1803
(5)
Mt: H2a1a
2017-12-10
18:20
Catharina
Nilsdotter
Gudmundrå (Y)
1834
(4)
Mt: H2a1a
2017-12-10
18:20
Kajsa Brita
Karlsson
Bjärtrå (Y)
1861
(3)
Mt: H2a1a
2017-12-10
18:20
Nanna Elida
Gravström f. Vigren
Gudmundrå (Y)
1887
(2)
Mt: H2a1a
2017-12-10
18:17
Amansus
Molin
Sånga (Y)
1886
(2)
Y: I1
M253
2017-12-10
18:17
Erik
Molin
Sånga (Y)
1829
(3)
Y: I1
M253
2017-12-10
18:17
Gösta Amandus
Molin
Timrå (Y)
1913
(1)
Y: I1
M253
2017-12-10
18:17
Johannes
Phersson
Överlännes (Y)
1794
(4)
Y: I1
M253
2017-12-10
18:17
Pehr
Jansson Abborre
Boteå (Y)
1765
(5)
Y: I1
M253
2017-12-10
11:12
Olof
Olsson
Varekil, Stala (O) (-)
1610?
(10)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
11:11
Olof
Olsson
Varekil, Stala (O) (O)
1640?
(9)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Berndt
Jonsson
Kville (O)
1734
(6)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Börje
Johansson
Skärperöd, Bottna (O)
1825
(5)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Carl Edvard
Johannisson
Skärperöd, Bottna (O)
1828
(3)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
George
Henriksson
Svenneby Mellangård, Svenneby (O)
1916
(3)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Gustaf Herbert
Henriksson
Svenneby Mellangård, Svenneby (O)
1913
(1)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Hans Theodor
Carlsson
Skärperöd, Bottna (O)
1875
(4)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Johan Henrik
Karlsson
Skärperöd, Bottna (O)
1870
(2)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Johannes
Olsson
Skärperöd, Bottna (O)
1796
(4)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Jon
Simonsson
Henån, Röra (O)
1707
(7)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Karl Johan
Henriksson
Svenneby Mellangård, Svenneby (O)
1907
(3)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Olof
Berntsson
Bodeland, Kville (O)
1768
(5)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Oskar
Karlsson
Skärperöd, Bottna (O)
1865
(4)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
10:45
Simon
Olsson
Kärreberg, Stala (O)
1666
(8)
Y: I1a1b1
FGC22129
2017-12-10
00:13
Maria
Nilsdotter
Skagen, Undenäs (R)
1727
(0)
Mt: H16c
2017-12-09
23:04
Aagot Mathilde
Olsen
Fredrikshald, Østfold, Norway (-)
1893
(2)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Brita
Andersdotter
Sanden, Torsö (R)
1659
(9)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Brita
Jonsdotter
? (R)
1738
(11)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Cajsa
Svendsdotter
Björk, Torsö, Skaraborg, O, SE (R)
1776
(6)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Cajsa
Svensdotter
Bygget, Torsö, Skaraborg, O, SE (R)
1810
(5)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Fredrikke Emilie Karlsdatter
Käll (Kjeld)
Idd, Østfold, Norway (R)
1887
(5)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Ingeborg Josefine
Olsen
Fredrikshald, Østfold, Norway (S)
1900
(4)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Ingrid
Andersson
? (R)
1741
(11)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Karin
Nilsdotter
Notäng, Torso, Skaraborg, O, SE (R)
1748
(7)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Kerstin
Andersson
Skövde (R)
1727
(11)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Kerstin
Jönsdotter
Klippingsberg, Torsö, Skaraborg, O, SE (R)
1706
(8)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Margit Konstanse
Olsen
Halden, Østfold, Norway (S)
1898
(4)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Maria
Jönsdotter
? (R)
1695
(10)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Marie Kristina (Maria Stina)
Andersdatter
Torsö Skaraborg, Västra Götaland (R)
1845
(4)
Mt: X2c1
2017-12-09
23:04
Marie Kristina Karlsdatter
Käll
Glava, Värmland (S)
1874
(5)
Mt: X2c1
 





Stöd SHD!






Utvalda länkar


Översikter

Svenska Sällskapet för Genetisk Genealogi (SSGG)
International Society of Genetic Genealogy (ISOGG)
The Genetic Atlas
Eupedia Genetics
PhyloTree (mtDNA)
mtDNA Community
Haplogroup (Wikipedia)
DNA-genealogi (Wiki-Rötter)

Projekt

Sverigeprojektet (FTDNA)
Bure DNA
Swedish Nobility DNA Project
Eurogenes Genetic Ancestry Project
Fennoscandia Biographic Project
DODECAD Ancestry Project
Ancestor-Projects.com

Regionala projekt (FTDNA)

Dalarna
Dalarna (Gagnef)
Dalarna (Kopparberget)
Gotland
Norrbotten (Södra delen)
Norrbotten (Tornedalen)
Skåne/Halland/Blekinge/Bornholm
Småland/Öland
Småland (Tjust)
Södermanland
Värmland
Västerbotten (Skellefteå)
Västerbotten (Umeå)
Västerbotten (Lycksele)
Västergötland/Bohuslän/Dalsland
Västmanland
Ångermanland/Medelpad
Östergötland

Haplogrupper (Y-DNA)

FTDNA: G-L497 I1-M253 I1-Z2336/CTS6364 I1-P109 I1-L300 I1-Z140 I1-L1302 I2-M223 N-M178 Q Nordic R1a-M198 R1b-U106 R1b-P312 R1b-U152
Alla projekt...
Facebook: G-M201 G-L497 I1-M253 I1-DF29 I1-P109 I1-L813 I1-L1301 I2-M223 Q-L527

Haplogrupper (mtDNA)

FTDNA: H1 H2 H5 I J K U5 U5a U5b V
Alla projekt...
Facebook: I

Verktyg

YFull (BigY analysis)
semargl.me (Y-DNA)
GEDmatch
DNA.LAND
DNA Tools (dnagedcom.com)
DNA Genealogy Experiment
Genetic Genealogy Kit
Ysearch
Haplogroup Predictor
Haplo-I Subclade Predictor
Mitosearch
mtDNA Haplogroup Analysis (mthap)

Forum

DNA-anor (Facebook)
Genetisk genealogi (Anbytarforum)
A Genetic Genealogy Community
World Families Forums

Testföretag

Family Tree DNA
YSEQ
23andMe
Ancestry DNA
MyHeritage DNA
The Genographic Project
iGENEA












© Svenska Haplogruppdatabasen och Anders Berg - optimerad för Firefox och Internet Explorer - om cookies